Pinatex

unikátní, moderní, udržitelný

Pinatex

Pinatex byl vyvíjen po mnoho let Dr. Carmen Hijosa.

Cesta Pinatexu začala když Carmen, specialista na kožené výrobky, konzultovala ve Filipínách vývoz koženého průmyslu v 90.letech. Byla šokována, jaký má dopad na životní prostředí kožená výroba a chemické barvení kůže, a uvědomila si, že to nemůže takto pokračovat, ale věděla, že PVC alternativy nejsou řešením. Byla vedena k hledání udržitelné alternativy. A tou se po letech stala Pinatex.

Vize Carmen spojuje lidi, ekologii a ekonomiku k výrobě vibrujícího nového průmyslu, který je jak sociálně tak environmentálně zodpovědný.

Surový materiál, který je základem Pinatexu je vedlejší produkt ananasové sklizně.

Výrobní proces Pinatexu: Pinatex je vyroben z vlákna z odpadu listů ananasové rostliny. Tyto listy jsou vedlejším produktem z existující ananasové sklizně, takže surový materiál nevyžaduje ke své výrobě žádné další zdroje životního prostředí.

Po ananasové sklizni jsou sesbírány listy do svazků a jsou z nich získána vlákna použitím polo automatických strojů, vlákna jsou umyta a pak usušena přirozeně sluncem nebo v sušírnách během při deštivém období. Usušená vlákna prochází očistným procesem, aby se z nich odstranily nečistoty a stane se z nich materiál podobný chmýří. Tato chmýří ananasového vlákna (PALF) se smíchají s kukuřičným základem, kyselinou polomléčnou (PLA), a projde mechanickým procesem, aby vytvořila Pinafelt, sítě netkané textilie, které tvoří základ pro všechny kolekce Pinatexu. Role Pinafelt jsou následně poslané lodí z Filipín do Španělska nebo Itálie pro speciální dokončení. K vytvoření Original, Pluma a Minerálních kolekcí, je Pinafelt barvený pomocí GOTS certifikovaných pigmentů a následně je na něj aplikována navrch pryskyřice, aby měl extra sílu, trvanlivost a odolnost vůči vodě. Metalická kolekce je vyrobena teplem lisovanou fólií. A kolekce Pinatex performance je opatřena vysoce pevnou PU vrchní vrstvou. Pinatex se hodí napříč módou, doplňky a čalounictví a používá jej přes 1000 značek po celém světě včetně Hugo Boss, H&M a Hilton Hotel.

z https://www.ananas-anam.com/